Главная/Start | Регистрация/Register | Вход/Login Приветствую Вас Гость | RSS
[ Новые сообщения/New messages · Участники/Users · Правила форума/Rules · Поиск/Search · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Модератор форума: Bonitka  
Форум » Next Time » Новости,Интервью,Статьи / News, Interview, Articles » Интервью на македонском / Interview in the Macedonian
Интервью на македонском / Interview in the Macedonian
DemenluДата: Вторник/Tuesday, 30.06.2009, 21:22 | Сообщение # 1
Enkeli
Группа: Администраторы
Сообщений: 701
Репутация: 6
Статус: Оффлайн / Offline
Чтоб не засорять тему "интервью" оригинальным текстом,предлагаю вылаживать их сюда.Да и вообще вылаживать все интервью на македонском для того чтоб потом мы взялись за их перевод.Кто берет какое интервью для перевода,просьба отписаться чтоб не переводить по 1000 раз.Если перевод уже есть,просьба в начале поста написать об этом и поставить ссылку.
 
DemenluДата: Вторник/Tuesday, 30.06.2009, 21:25 | Сообщение # 2
Enkeli
Группа: Администраторы
Сообщений: 701
Репутация: 6
Статус: Оффлайн / Offline
ПЕРЕВОД ТУТ: http://nexttime.at.ua/forum/12-14-1#595

Интервью с мамой близнецов

Рингераја на гости кај Next Time (прв дел)

Автор:
Елена, редакција Рингераја

Рингераја
продолжува да ги посетува семејствата на нашите познати, и овој пат
решивме тоа да бидат евровизиските претставници “Next time”... (прв дел)

На гости кај “ Next time” (прв дел)

Рингераја продолжува да ги посетува семејствата на нашите познати,
и овој пат решивме тоа да бидат евровизиските претставници “Next time”.
Секогаш насмеани, со позитивна енергија, со некој посебен шарм, даден
од Бога, го прифатија разговорот, а нормално и мама Сузе која кога ја
контактиравме беше толку пријатна за разговор, што истиот момент ни
беше јасно од кого Мартин и Стефан наследиле многу работи. Уште една
потврда дека децата се огледало на родителите.

Разговорот го започнавме со мама Сузана :

*Дали знаевте дека носите близнаци и каква беше реакцијата кога ви кажаа?

Честопати ми го поставувале ова прашање моите блиски пријатели,
веројатно затоа што е невообичаено, симпатично, а сепак прекрасно да се
има две бебиња во исто време! Навистина јас до седмиот месец, не знаев
дека ќе родам близнаци. Кога ја разбрав веста од докторот дека ќе имаме
уште две дечиња и тоа во исто време, бев пресреќна. Зарем има некој
кој би се чувствувал поинаку? Инаку Мартин и Стефан имаат уште еден
постар брат Филип.

*Дали некој во вашата фамилија или во фамилијата на сопругот имаше близнаци?

Па, да близнаци имавме и од едната и од другата страна на семејствата.

*Како се чувствуваше во бременоста, дали постоеше голема
разлика помеѓу првата бременост со синот и втората со Мартин и Стефан?
Дали јадевте за тројца J? Дали се поправивте многу?

Како и секоја трудница, првата бременост се памети по тоа што е
прва и затоа што се поминува со многу повеќе страв и трепет , за тоа
дека треба да се вним ава на се, меѓутоа веќе во втората, па и третата
се е поедноставно. Можеби затоа обично мајките јадат многу повеќе од
потребното, добиваат непотребни килограми итн. Со првиот син Филип се
поправив навистина многу повеќе од килограмите што ги добив со Мартин и
Стефан.

*Дали се плашевте како ќе биде со две деца одеднаш и едно поголемо на кое исто така му треба внимание?

Не воопшто, јас по природа не сум плашлива личност, а особено не
се плашев за тоа дека ќе треба да одгледувам три мали дечиња (на скоро
иста возраст). Љубовта кон децата и радоста што ја носат тие е нешто
што останува и што ти дава сила за се во животот.

*Гледајќи ги Мартин и Стефан колку се културни, пријатни,
мили се гледа дека во нив е вложено многу труд, љубов, енергија. Ме
интересира кој беше вашиот метод на воспитување?

Многу Ви благодарам за прекрасните зборови! Ова е нешто што секој
родител сака да го слушне, а особено ако е тоа навистина така.
Слободно можам да кажам дека сум Горда на моите три синови. Методи и
политики нема, веројатно постои нешто што останува како наследство од
родителите. Како и да е постои една голема работа која што ниту еден
родител не смее да ја заборави, а тоа е дека со децата мора да бидеш
секогаш пријател, тие мора да сватат дека ги почитуваш и ги разбираш.

*Колку тато помагаше во обврските околу децата, какви
бебиња беа Мартин и Стефан и дали спиеја заедно или одвоено? Дали се
сеќавате на првото забче, првиот збор, првиот чекор? Дали работите кај
двајцата се одвиваа истовремено, заедно прозбореа, проодеа....?

Најголемата помош ја добивав од моите родители, на кои јас денес
јавно им изразувам голема благодарност, можеби затоа што родителите на
сопругот беа малку подалеку... меѓутоа постоеја и јасли, градинки и
забавишта. Мартин и Стефан беа многу мирни бебиња. Незнам, понекогаш се
прашувам дали заборавив на сите потешкотии во животот врзани за
нивниот развој или пак преголемата мајчинска љубов што ја имам кон
моите деца ме направи силна и јака, одлично да ги решавам сите работи?
Се сеќавам на сите убави работи и за се што е врзано за сите три деца.
Особено интересно, а што е врзано за Мартин и Стефан е нивното
проодување. Можеби е чудно но тие проодеа на 11 месеци во ист ден и во
ист момент. Тоа никако нема да го заборавам кога ги подадоа рачињата
еден кон друг и зачекорија....

*Дали во текот на денот успевавте да си посветите време само на себе?

За тоа дали наоѓав време за себе, со задоволство можам да кажам
дека никогаш не се запоставив. За се има време само ако се сака.

*Колку се промени вашиот живот, а и на целото семејство со раѓањето на Стефан и Мартин?

Па да , многу се промени добивме голема радост во семејството !

*Постоеа ли работи кои Мартин и Стефан ги правеа, а за вас беа необични, нивен начин на комуникација, таен јазик...?

Ова е многу симпатично прашање! И ден денес неможам да се начудам
како тоа тие двајца се разбираат и се надополнуваат, а во ниеден момент
не изразуваат исти желби и потреби. Во еден момент едниот сака работи
што пред некое време ги сакал другиот и слично.

*Успехот на Мартин и Стефан е и ваш успех, сметате ли дека
однесувањето на децата зависи од тоа колку родителот му посветил
внимание и љубов?

Повторно Ви благодарам ако така мислите, меѓутоа има нешто од Бога
што е дадено и што никој не може да го предвиди колку и да се труди.
Мојата љубов, како и љубовта на секој родител кон своето дете е голема,
сепак мислам дека има нешто што треба и требало да се случи.

*Колку според вас се разликува семејството и воспитувањето сега и пред 20 години?

Незнам, мислам дека нема некоја голема разлика во начинот и
методот на воспитувањето. Поинакви се само околностите во кои што
растат и се развиваат децата. Како и да е нашите родители не
воспитувале во поинакви услови од овие во кои што ние ги воспитуваме
нашите деца. Сега е се поинаку, па и самите ние сме поинакви и со
поинакви услови на егзистирање. Темпото на живот е позабрзано но и
посовремено. Тоа не значи дека сепак децата и родителите треба да се
оддалечуваат, напротив уште повеќе е потребан љубовта и поддршката од
семејството. Во едно здраво семејство сите работи се поедноставни!

*Не интересира како ви се допага www.ringeraja.mk и на кој начин вие доаѓавте до информации за бремноста, родителството, одгледувањето на децата...?

Странава Ви е навистина одлична!!! Јас сега за прв пат се вклучив
на порталот за да Ве запознаам и можам да кажам дека младите мајки
имаат среќа што постојат многу начини да бидат информирани особено
преку вашето богатство на информации. Во времето кога јас ги чував
моите деца за жал немаше интернет портали - најбрз начин на едукација.
Ви посакувам многу успех и да останете постојани во ова што сега го
работите. Честитки!

Источник: www.ringeraja.mk

 
DemenluДата: Вторник/Tuesday, 30.06.2009, 21:30 | Сообщение # 3
Enkeli
Группа: Администраторы
Сообщений: 701
Репутация: 6
Статус: Оффлайн / Offline
ПЕРЕВОД ТУТ: http://nexttime.at.ua/forum/12-14-126-16-1245679445

Под мотото: Се што сте сакале да ги прашате Next Time, а не сте имале можност, организиравме мејл-интервју со Мартин и Стефан, а на најоригиналните прашања што им беа испратени, тие испратија оригинални одговори.

Па, да почнеме...

Илчо Димитријоски испрати две прашања: Јас сум од селото Жван. Во една емисија рековте дека доаѓате од исто село од кое сум и јас. Дали често доаѓате во ова село?

Next Time: Од Жван потекнуваат родителите на нашиот татко Никола. Се сеќаваме уште како мали честопати ги поминувавме таму летата. Скоро секоја година по дваесетина дена уживавме во убавините на Жван. Горди сме што дел од нашите корени се од таму, а што е можно поскоро планираме повторно да го посетиме селото.

Што мислите – која ваша песна е најубава?

Мартин: За мене сите песни се подеднакво убави. Во нив е оставена нашата душа и срце… Кога веќе би избирал една, тоа би била песната Изгубен, што се наоѓа на нашиот прв албум… Некако најмногу емоции имаме вметнато во неа.

Стефан: Сите песни ми се драги, во сите песни се пронаоѓам донекаде. Меѓутоа, ете можеби песната Изгубен ми е најдрага бидејќи… текстот е мој...

Благоја Поповски: Дали имате планови за кариера надвор од Македонија, пред се мислам на екс-ЈУ просторот?

Next Time: Се разбира дека имаме. Секој музичар се стреми да ги помине границите и да постигне нешто ново, нешто што би било ново како за нас , така и за целата земја. Меѓутоа, да не брзаме, сакаме пред се да не прифати публиката тука во Македонија… За сите наши планови и активности понатаму, се грижи нашиот менаџер Кристијан Стефановски и План Б продукција.

Сања Нелкова: На домашниот Евросонг ќе настапите со песната Нешто што ќе остане. Какви се очекувањата, се подготвувате ли за победа?

Next Time: Се подготвуваме за да реализираме што е можно подобар настап, а очекувањата, хммммм… Она што ние го посакуваме е тоа, песната да ви се допадне, како вам, така и на останатите. Сакаме секој да може да се пронајде во неа. Ние сме задоволни од тоа како ја реализиравме оваа композиција, останува вие да одлучите дали ќе ви се допадне или не. Искрено, не помислуваме на ништо друго во моментов. Најважно од се е песната да стане слушана, а на Скопје 2009 нека победи најдобрата песна. Важно ни е да нема некои задни игри, туку е народот да ја избере песната.
Даниела Радевска: Кого сметате за најголема конкуренција на национален Евросонг?

Мартин: Конкуренција не треба да владее на фестивалот, па дури и во животот, публиката го избира победникот и таа најубаво знае кој треба да не претставува во Москва оваа година. Ние сме само изведувачи кои треба да им понудиме нешто добро, нешто квалитетно, односно нешто што навистина би вредело.

Стефан: Се сложувам со Мартин, едноставно ние го работиме она што најдобро знаеме да го работиме и верувајте ми дека не се натпреваруваме со никого ,сите колеги од музичката естрада прават музика по свој вкус, а ваше е да одлучите која музика ќе ви се допадне.

Александар Димевски: Кој има поголем успех кај девојките – Мартин или Стефан?

Next Time: Секогаш во весниците како наслов ни го издвојуваат ова прашање, меѓутоа поважно е да правиме муабет за музиката, поради тоа што не станавме ова што сме денес за да придобиваме повеќе девојки.

Дејан Даниловски: За која песна од вашиот прв албум сте емотивно најмногу врзани?

Мартин: Најмногу емотивно ме врзува песната Изгубен која што ја направивме пред 2 години , меѓутоа ја реализиравме токму сега и се надевам дека ќе ви се допадне.

Стефан: Емотивно сум врзан за две песни чии наслови се Изгубен и Немој да плачеш за крај. Едноставно тие се во мојот стил…

Сашка Алексовска: Ги слушнавте ли песните на вашите колеги кои ќе настапат на Евросонг 2009 и чива песна најмногу ви се допаѓа?

Next Time: Се уште не сме ги слушнале песните на другите изведувачи, меѓутоа веруваме дека се навистина добри, има доста квалитетни изведувачи. Ние се надеваме дека на сите ќе ви се допаднат.

Бојан Христовски: Имаат ли Мартин и Стефан хоби или некој друг интерес, освен музиката?

Мартин: Да, се разбира дека имаме хоби, во слободно време играме фудбал, а ме интересира и фотографијата .

Стефан: Секогаш наоѓам време за фудбал, меѓутоа се помалку слободно време имам за него, а како и да е овој спорт е број еден во мојот живот.
Бисера Коцарева имаше повеќе прашања: Имате девојки?

Next Time: Многу пати сме кажале дека немаме девојки, ете тој статус не сме го промениле .

А кога ќе се ишишате?

Next Time: Сега за сега се чуствуваме пријатно со нашите фризури, меѓутоа никогаш не се знае што носи времето…

Зошто Стефан ја ишатира косата?

Стефан: Овој стил ми се допаѓа и ете… Да се разликувам од Мартин, хехе.

Еј, ви теквит ко бевте во Охрид, во Х-Фактор и ко јадевте пица во Немо, а ние ко идевме по вас, зад вас, со вас...?

Next Time: Ни теквит. Многу ни значи поддршката од сите оние кои ни ја даваат.Супер е чувството кога знаеш дека некој те поддржува, така што друг пат не не следете викнете не и ние ќе ве земеме со нас на пица.

<де сега малку поозбилно: Што мислите за шансите за победа на Избор за песна на Евровизија?

Next Time: За тоа оставаме Македонија да одлучи! Ние ќе бидеме таму да ја изведеме песната колку што е можно подобро ,да го оставиме срцето на таа сцена, а верувајте дека тоа публиката ќе го примети.

Кои ви се идоли и мотиватори за успех во музичкиот бизнис?

Next Time: Има луѓе кои што ги почитуваме и кои што ни даваат пример за добро однесување и успех во животот, меѓутоа немаме идоли…

Каде наоѓате инспирација за вашите прекрасни песни (34 се мислам)?
И то... <де се гледаме Next Time. Ве сакаМММ.

Next Time: Инспирација наоѓаме во секојдневниот живот , во се она што не опкружува и од искуството што го имаме. Инаку на албумот има тринаесет песни и се надеваме дека ќе ги слушнеш и останатите. И ние те сакаМММе .
Елена Јовческа: Која е вашата омилена дестинација која би сакале да ја посетите?

Мартин: Во моментов многу дестинации би сакал да посетам, сакам да претстојувам на некое место каде што ќе бидам со моето друштво и каде што ќе си направиме супер забава.

Стефан: Од секогаш сум сакал да одам во Рио де Жанеиро, на некоја од песочните плажи...

Посебно и само за Стефан: Дали би бил со некоја во врска, која би ја запознал како твоја обожавателка?

Стефан: Малку е тешко да се одговори на ова прашање, бидејќи никогаш нема да бидеш сигурен дали девојката ќе ме сака мене или моето опкружување…

Натали Јованоска: Најпрвин сакам да ве поздравам и да ви честитам за сите досегашни успеси. Навистина ја одбележавте 2008. година, а се надевам дека и понатаму ќе продолжите да ги ширите вашите позитивни вибрации.
Што се однесува до прашањето, би сакала да знам, со оглед на тоа што вие сте едни од поновите музички имиња на македонската сцена и за толку краток период освоивте доста публика и постигнавте голем успех, колку сте задоволни со вашето првенче кое е доста слушано? Колку време го работевте и која е вашата најдрага песна на албумот? Ја имате целата моја подршка.

Next Time: Најпрво голема благодарност кон тебе за твојата подршка и убавите зборови, кои ни даваат мотив повеќе да работиме. Ние сме презадоволни од тоа како излезе албумот, вложивме голем труд во него и доста емоции и искрено сме пресреќни кога ќе слушнеме дека некој го слуша она што сме го понудиле.
Сите песни ни се драги и сите се работени со посебно внимание!

Валерија Јовановска има многу прашања: Кои ви се плановите за во иднина? Кога треба да го очекуваме вашиот прв солистички концерт?

Next Time: Сега за сега се спремаме за настапот на Изборот за песна за Евровизија, апотоа планираме да направиме и нови спотови за песните од нашиот деби албум. Кога станува збор за концерт, тоа зависи од вас, со тоа што колку повеќе го посакувате тоа, толку поголеми се шансите за еден концерт кој и ние сакаме да ни се случи. За нашите идни планови всушност одлучува нашата продукција – таа знае што е најдобро за нас и кога што треба да се случи.

Дали имате некој ритуал што сегогаш го правите пред настап?

Стефан: На мене ми треба да посветам повеќе време пред настапот. Како и секој изведувач, се загревам со неколку вида на вежби за гласот за да можам да функционирам на сцената, а после настап секогаш земам ментол бонбони.
Како се справувате со сите ваши обожавателки?

Next Time: Па не е ништо комплицирано, едноставно ние уживаме во нивното друштво, како што кажавме - ние постоиме за сите нив, така да најпријатно се чувствуваме кога сме меѓу обожавателите.

Што очекувате од Изборот за песна на Евровизија?

Next Time: Очекуваме добар настап и се надеваме на добро прифатена песна - тоа е најважно.

Кои ваши училишни моменти ви се најдраги и никогаш нема да ги заборавите?

Next Time: И од основно и од средно училиште паметиме многу драги моменти... Секогаш после училиште игравме фудбал со другите класови, а се сеќаваме дека уживавме и во навивањето на нашите девојки од класот. Од средношколските тоа се излегувањата и дружењата...

Кои биле вашите препишувачки трикови?

Next Time: Не знаеме зошто, но немавме голема можност да препишуваме, а верувајте ниту одевме на таа комбинација (многу ретко успешна), па така да повеќе пати доаѓавме со лекцијата во глава, а не на ливче.

 
Форум » Next Time » Новости,Интервью,Статьи / News, Interview, Articles » Интервью на македонском / Interview in the Macedonian
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск:

Demenlu © 2019